Maniodepresivní psychóza

Maniodepresivní psychóza

Veronika Tůmová
31.03.2011

Maniodepresivní psychóza neboli bipolární afektivní porucha nebo také cyklofrenie či maniomelancholie - to vše jsou názvy pro velmi závažné duševní onemocnění.

Jedná se o těžkou formu psychiatrického onemocnění, vyznačující se poruchou vyšších funkcí mozkových. Dochází při něm k velmi těžko zvladatelným výkyvům nálad, střídajících se v cyklech, od pocitů nekonečné euforie až k ochromujícím depresím.

Rizikové faktory maniodepresivní psychózy

Maniodepresivní psychóza je duševní poruchou o to zákeřnější, že může být dědičná, přestože nejde o dědičnost v pravém slova smyslu. V genech blízce příbuzného člověka se může objevit určité procento přirozených vloh (predispozic) k tomuto onemocnění, což zvyšuje riziko výskytu. Důvodem vzniku však může být i velmi silná emotivní zkušenost, většinou negativního rázu, nebo důsledek fyzického a psychického vyčerpání.

Vzhledem k častému dědičnému původu choroby lze jen těžko mluvit o prevenci, přesto je dobré nepodceňovat pozitivní vliv zdravé životosprávy, odpočinku, a vyvarování se stresu, stejně jako požívání alkoholu a omamných látek.

Příznaky a jednotlivé fáze bipolární poruchy

Projevy nemoci jsou rozděleny do několika fází:

Hypomanické období

Přináší velmi dobrou, nadnesenou náladu, bezprostřednost a snadnou komunikativnost, a to i u jindy nepříliš společenských jedinců. V této fázi si člověk nepřipadá nemocný a snadno může podlehnout pokušení přestat brát medikamenty.

Manická fáze

Projevy manie nelze přehlédnout, nadmíru energické až euforické chování zbavuje veškerých zábran i soudnosti v mnoha směrech, pacientův projev je přehnaně žoviální, překotný až nesrozumitelný, reakce na jakýkoliv nesouhlas mohou být značně agresivní. Pokud je tento stav doprovázen psychotickými příznaky, objevují se i těžké halucinace nebo paranoia.

Deprese

Období depresí je protikladem ke stavu euforie. Pacient propadne úzkosti, strachu, nechuti do života, neschopnosti jakékoliv činnosti, uvažuje o sebevraždě.

Léčba maniodepresivní psychózy

Maniodepresivní psychóza je celoživotní stav, léčba tedy spočívá spíš ve stabilizaci duševního rozpoložení v jednotlivých fázích, či předcházení těch nejhorších projevů. Základem je pravidelné užívání léků, uvědomění si svého stavu a jeho nepodceňování, nezbytná je odborná pomoc.

Léky

  • antidepresiva
  • stabilizátory nálady

Terapie

  • psychoterapie
  • fototerapie – pomocí aplikace světla
  • elektrokonvulzivní terapie - používá se (s vysokým procentem úspěšnosti) jen v nejtěžších případech

Nedodržování léčebného postupu vede ke chronickému zhoršení stavu, nekontrolovatelným příznakům poruchy a návrat do společnosti je tak stále těžší.

Osobnosti, které trpěly maniodepresí

Je zajímavé, že maniodepresivní psychóza je považována za nemoc slavných, často se vyskytuje u lidí s mimořádným talentem, nejčastěji jí trpí herci a básníci, ale postihuje i jiné umělce.

Z našich osobností to byl bezpochyby skvělý herec Miloš Kopecký nebo Vlastimil Brodský, spisovatel Ota Pavel, zpěvák Petr Muk nebo skladatel Karel Svoboda. Z dalších velkých jmen pak Ernest Hemingway, Victor Hugo nebo Vincent van Gogh.

Autor: Veronika Tůmová

Mastektomie - odstranění karcinomu prsu
Botox a plastická chirurgie u nás i ve světě

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Léčivé účinky echinacey
Bylinky

Léčivé účinky echinacey

29.06.2011

V rámci našeho seriálu Bylinky pro zdraví jsme echinaceu představili a popsali její účinky. Dnes si tuto květinu, známou rovněž pod názvem třapatka nachová, představíme podrobněji.

Nosní mandle
Imunita

Nosní mandle

Nosohltanová mandle je tzv. „třetí mandle", neboli adenoidní vegetace. Tato mandle je umístěna v zadní části nosohltanu a je součástí lymfatického systému. Jde vlastně o nahromaděn ...

Relaxace v průběhu každého dne
Relaxace a wellness

Relaxace v průběhu každého dne

26.03.2011

Pokud si v průběhu dne nenaleznete ani chvilku na odpočinek a čas sami na sebe, je možné, že na sobě po čase začnete pociťovat nepříjemné důsledky každodenního shonu, stresu a uspě ...