Maniodepresivní psychóza

Maniodepresivní psychóza neboli bipolární afektivní porucha nebo také cyklofrenie či maniomelancholie - to vše jsou názvy pro velmi závažné duševní onemocnění.

Jedná se o těžkou formu psychiatrického onemocnění, vyznačující se poruchou vyšších funkcí mozkových. Dochází při něm k velmi těžko zvladatelným výkyvům nálad, střídajících se v cyklech, od pocitů nekonečné euforie až k ochromujícím depresím.

Rizikové faktory maniodepresivní psychózy

Maniodepresivní psychóza je duševní poruchou o to zákeřnější, že může být dědičná, přestože nejde o dědičnost v pravém slova smyslu. V genech blízce příbuzného člověka se může objevit určité procento přirozených vloh (predispozic) k tomuto onemocnění, což zvyšuje riziko výskytu. Důvodem vzniku však může být i velmi silná emotivní zkušenost, většinou negativního rázu, nebo důsledek fyzického a psychického vyčerpání.

Vzhledem k častému dědičnému původu choroby lze jen těžko mluvit o prevenci, přesto je dobré nepodceňovat pozitivní vliv zdravé životosprávy, odpočinku, a vyvarování se stresu, stejně jako požívání alkoholu a omamných látek.

Příznaky a jednotlivé fáze bipolární poruchy

Projevy nemoci jsou rozděleny do několika fází:

Hypomanické období

Přináší velmi dobrou, nadnesenou náladu, bezprostřednost a snadnou komunikativnost, a to i u jindy nepříliš společenských jedinců. V této fázi si člověk nepřipadá nemocný a snadno může podlehnout pokušení přestat brát medikamenty.

Manická fáze

Projevy manie nelze přehlédnout, nadmíru energické až euforické chování zbavuje veškerých zábran i soudnosti v mnoha směrech, pacientův projev je přehnaně žoviální, překotný až nesrozumitelný, reakce na jakýkoliv nesouhlas mohou být značně agresivní. Pokud je tento stav doprovázen psychotickými příznaky, objevují se i těžké halucinace nebo paranoia.

Deprese

Období depresí je protikladem ke stavu euforie. Pacient propadne úzkosti, strachu, nechuti do života, neschopnosti jakékoliv činnosti, uvažuje o sebevraždě.

Léčba maniodepresivní psychózy

Maniodepresivní psychóza je celoživotní stav, léčba tedy spočívá spíš ve stabilizaci duševního rozpoložení v jednotlivých fázích, či předcházení těch nejhorších projevů. Základem je pravidelné užívání léků, uvědomění si svého stavu a jeho nepodceňování, nezbytná je odborná pomoc.

Léky

 • antidepresiva
 • stabilizátory nálady

Terapie

 • psychoterapie
 • fototerapie – pomocí aplikace světla
 • elektrokonvulzivní terapie - používá se (s vysokým procentem úspěšnosti) jen v nejtěžších případech

Nedodržování léčebného postupu vede ke chronickému zhoršení stavu, nekontrolovatelným příznakům poruchy a návrat do společnosti je tak stále těžší.

Osobnosti, které trpěly maniodepresí

Je zajímavé, že maniodepresivní psychóza je považována za nemoc slavných, často se vyskytuje u lidí s mimořádným talentem, nejčastěji jí trpí herci a básníci, ale postihuje i jiné umělce.

Z našich osobností to byl bezpochyby skvělý herec Miloš Kopecký nebo Vlastimil Brodský, spisovatel Ota Pavel, zpěvák Petr Muk nebo skladatel Karel Svoboda. Z dalších velkých jmen pak Ernest Hemingway, Victor Hugo nebo Vincent van Gogh.

Maniodepresivní psychóza patří do témat
 • Maniodepresivní psychóza Petra 02.10.2016 15:16:35

  Dobrý den,
  jaká je možnost, že by mohl onemocnět můj přítel maniodepresivní psychózou, když jeho matka touto nemocí onemocněla až dlouho po porodu mého přítele? Vím, že je zde nebezpečí dědičnosti, ale platí to i zde v tomto případě? Děkuji za odpověď

 • Mirda 05.10.2014 12:30:58

  Docela dobrý web přímo o bipolární afektivní poruše, maniodepresivní psychóze nebo jak chcete je www.bipolarni.cz je tam docela dost informací.

 • je to nekdy o nervy david 11.08.2012 13:26:51

  Dobrý,den
  mé partnerce je 38 let má holčičku 10 let.Mě je 43 let a mám syna ve své péči 11 let.S přítelkyní jsem 2 roky, každý bydlíme zvlášť.
  Přítelkyně pochází z Toužimi, ale bydlí v Karlových Varech.
  Problém je že je nějak závislá na sve matce.I 3x za tyden jsou spolu.Nechápu to když jsou 40 km od s ebe ,že pořád se musí vidět.Velmi to i zdrzuje, kdyz clovek chodí do zamestnani nemá pak nic hotovo i v 1h ranni zehli.Pak je vycerpana.Když řeknu přítelkyni , že by mela byt samostatna řekne mi že nevím co je to rodina.Já už nemám rodiče, jsem na vše sám, ale nikdy jsem se nevymlouval ani se přiznám mě to nějak nechybí.Dokonce se stalo i to že když jsme se milovali v ložnici,tak se najednou objevila v byte jeji matka.Pro me neco hrozneho. Bylo me řečeno at si z toho nic nedelam. Nechápu tu fixovanost. Říká mi proč nejdu na koncert s ní a s kamarádkou na Lucii Bílou.Nechce pochopit že mě nebaví a bude tam jen jeji kamarádka bez manžela. Mám dost koníčku, práce.Dokáži si hodně věcí opravit,sport,plavání.Ona má problemy s váhou a to dost velké.Přestože říka že se stačí pohybovat a časteji jíst pořad je celý byt napěchován jídlem nezdravím.Celý život mi připadá jako chaos, kde se nic neplánuje,jen utrácí, přitom kdyby si nevolala s mámou a nebyli spolu měla by čas na sebe ,fitness ,sport.Uklidit si doma, nějakej ten koníček.Teď třeba že se nestarala po rozvodu ,který je už 3 roky pasé musí zaplatit pulku bytu.Přitom sem jí říkal jdi k tomu právníkovi a sepiš stížnost nechala to jak bývá naposlední chvíli a místo domluvy která propadla musí platit.Opět brekot a k mámě jaký je to p***** bývalý.Přitom si za to může sama, ale jsem špatný já.Pořád říká tak mi řekněte co dělám špatně.Když jí to řeknu do 14 dní se jí to rozleží v hlavě a totálně se urazí a je vše obráceno proti mě.Přitom já sám to mám mnohem těžší a to nemám žadne alimenty jako ona 6000,- Kč. A ted k tem stavum.Kdyz zjistila ze je neverny jeji partner tak během rozvodu odesla do lesa a tam ji nasla az policie vůbec nereagovala ze ma dite doma.Pak byla hospitalizovana v Plzni na psychiatrii 6 mesicu a mezi tim dojizdela.Pry ji tam bylo dobře a bere to jako normalni.Problem je ze si neuvědomuje co vse dela.Kdyz nepřistoupím na jeji komandovani zacne brecet chveje se ji brada a klidne sjede na zem a tam lezi 3 hodiny.Rika ze ji to dela dobře ,pritom ma vyvalene oči a divne dycha.Ona i spatne spi a klidne si vezme prasek.Sport ji nic nerika prestoze hrala drive basket.Byli jsme opet spolu v chorvatsku a opakovala se situace v aute prestane mluvit ridi jak zbesila na upozorneni ze veze deti odsekava a breci.Nekomunikuje urazi se , je to jak horska draha.Opet zacala chodit na terapie Mudr.Moravec ale ty ignoruje i cteni z knizek co dostane za úkol.Mrzi me ze ze lekar nezakroci asi ji veri co ona říká,ale ona umi dobře predtirat.Jak pisu hrozne jsou ty kolapsy, spliny jak ji vsichni ublizuji,rozhazuje peníze a porad k mame k tera vse organizuje.Co by jste doporucovali?

  • Re: je to nekdy o nervy frantisek 25.06.2014 16:49:03

   Upřímě řečeno nezávidím Vám.Jste v těžké situaci která ale když nebude řešena tak vás sešrotuje.Já sám jsem si zažil závislost manželky na matce a bylo to peklo.A to v tom nelítala psychika.Nechci se tím dotknout ni Vás ani Váší partnerky,ale upřímně si myslím,že potřebuje odbornou pomoc.Zanedbání v této oblasti přináší jen zhoršení stavu a prodloužení času návratu do běžného života.To ale nelze bez její spolupráce.Každým dnem jste na tomhle tobogánu o kus níž a jednou stejně přijde okamžik kdy dojdou síly a Váš vstah s rozpadne.Je nutné se podívat pravdě do očí.Vám by mohlo prospět najít si dobrého psychologa který by pomohl s orientací v téhle životní situaci.Vaší partnerce už musí ale pooci jedině psychiatr a to jedině za podmínky že přijme svoje obtíže jako fakt a bude se řídit jeho radami.Jinak vidém Vaše soužití jako neudržitelné.Moc Vám oběma přeji aby jste to zvládli a držím palce.

 • je to nekdy o nervy david 11.08.2012 13:25:23

  Dobrý,den
  mé partnerce je 38 let má holčičku 10 let.Mě je 43 let a mám syna ve své péči 11 let.S přítelkyní jsem 2 roky, každý bydlíme zvlášť.
  Přítelkyně pochází z Toužimi, ale bydlí v Karlových Varech.
  Problém je že je nějak závislá na sve matce.I 3x za tyden jsou spolu.Nechápu to když jsou 40 km od s ebe ,že pořád se musí vidět.Velmi to i zdrzuje, kdyz clovek chodí do zamestnani nemá pak nic hotovo i v 1h ranni zehli.Pak je vycerpana.Když řeknu přítelkyni , že by mela byt samostatna řekne mi že nevím co je to rodina.Já už nemám rodiče, jsem na vše sám, ale nikdy jsem se nevymlouval ani se přiznám mě to nějak nechybí.Dokonce se stalo i to že když jsme se milovali v ložnici,tak se najednou objevila v byte jeji matka.Pro me neco hrozneho. Bylo me řečeno at si z toho nic nedelam. Nechápu tu fixovanost. Říká mi proč nejdu na koncert s ní a s kamarádkou na Lucii Bílou.Nechce pochopit že mě nebaví a bude tam jen jeji kamarádka bez manžela. Mám dost koníčku, práce.Dokáži si hodně věcí opravit,sport,plavání.Ona má problemy s váhou a to dost velké.Přestože říka že se stačí pohybovat a časteji jíst pořad je celý byt napěchován jídlem nezdravím.Celý život mi připadá jako chaos, kde se nic neplánuje,jen utrácí, přitom kdyby si nevolala s mámou a nebyli spolu měla by čas na sebe ,fitness ,sport.Uklidit si doma, nějakej ten koníček.Teď třeba že se nestarala po rozvodu ,který je už 3 roky pasé musí zaplatit pulku bytu.Přitom sem jí říkal jdi k tomu právníkovi a sepiš stížnost nechala to jak bývá naposlední chvíli a místo domluvy která propadla musí platit.Opět brekot a k mámě jaký je to p***** bývalý.Přitom si za to může sama, ale jsem špatný já.Pořád říká tak mi řekněte co dělám špatně.Když jí to řeknu do 14 dní se jí to rozleží v hlavě a totálně se urazí a je vše obráceno proti mě.Přitom já sám to mám mnohem těžší a to nemám žadne alimenty jako ona 6000,- Kč. A ted k tem stavum.Kdyz zjistila ze je neverny jeji partner tak během rozvodu odesla do lesa a tam ji nasla az policie vůbec nereagovala ze ma dite doma.Pak byla hospitalizovana v Plzni na psychiatrii 6 mesicu a mezi tim dojizdela.Pry ji tam bylo dobře a bere to jako normalni.Problem je ze si neuvědomuje co vse dela.Kdyz nepřistoupím na jeji komandovani zacne brecet chveje se ji brada a klidne sjede na zem a tam lezi 3 hodiny.Rika ze ji to dela dobře ,pritom ma vyvalene oči a divne dycha.Ona i spatne spi a klidne si vezme prasek.Sport ji nic nerika prestoze hrala drive basket.Byli jsme opet spolu v chorvatsku a opakovala se situace v aute prestane mluvit ridi jak zbesila na upozorneni ze veze deti odsekava a breci.Nekomunikuje urazi se , je to jak horska draha.Opet zacala chodit na terapie Mudr.Moravec ale ty ignoruje i cteni z knizek co dostane za úkol.Mrzi me ze ze lekar nezakroci asi ji veri co ona říká,ale ona umi dobře predtirat.Jak pisu hrozne jsou ty kolapsy, spliny jak ji vsichni ublizuji,rozhazuje peníze a porad k mame k tera vse organizuje.Co by jste doporucovali?

 • psychoza Bara 30.08.2011 21:37:47

  Dobry den,mam pritele ktery jel ve tvrdych drogach a na 3 mesice prestal jenz ese to zase vratilo zpet do starych koleji..ma tezkou psychozu ze ho lidi slysi ,vidi a ze mluvl s jezisem a ze je syn dabla a ze je v jeho hlave souperi satan a buh ...je to isleny ma z toh strach.uz i rikal ze se odstreli ze se zblazni ze ma prihnile ve vnitr cele telo..Chci aby byl zase normlani,ale je uplne v jine dimenzi a ma svuj svet...nechic aby byl v psychiatricke lecebne...uz tam jendou byl... Ale ted je t o jeste horsi..uzival ileky ale prestal je brat a zitra jdeme pro ne znovu ..Prosim poradte mi njak mumam pomoct,nebo jak snim o tehlech vecech mluvit..Dekuju !!

  • Re: psychoza marcela 19.06.2012 02:39:08

   MUSÍTE K ODBORNÍKOVI - SAMA TO NEZVLÁDNETE !!!!

 • Maniodeprese Romana 31.03.2011 12:43:33

  Můj syn trpí paranoidní schyzofrenií, přítel maniodepresivní psychozou. Byla jsem se synem, který se sebepoškozoval, na České správě sociálního zabezpečení na kontrole, zda-li mu bude ponechán důchod . Lékařka, která kontrolu provedla, bez jakýchkoliv diskusí prohodila hned na začátku jednu větu ...." Petře, tak možná nemocný jsi a možná taky nejsi ..... já osobně si myslím, že durhý stupeň invalidity je pro Tebe i tak nadnesený .....", na tuto větu nikdy nezapomenu ....

  • Re: Maniodeprese Jana Nováková 10.05.2012 07:14:15

   Přála bych paní doktorce, aby prošla tím samým, co Váš syn. Pak bych se jí zeptala, jestli je nemocná, nebo není.., jestli druhý stupeň invalidity není v jejím případě nadnesený..

  • Re: Maniodeprese jan nepomucky 30.08.2011 16:18:08

   schizorenie patri do 3 stupne ID,budete to resit??

  • Re: Maniodeprese Eva 02.04.2011 07:21:58

   No, to je strašné. Paní dostane za její slovíčka jistě školu ož života, ale to vám asi útěchou není. Miluji když jsou lidé na nesprávných mistech, ještě že ona není lékařka.


Maniodepresivní psychóza patří do témat

Adresář

Poradna na téma Maniodepresivní psychóza

Diskuze na téma Maniodepresivní psychóza

 • 17.09.2017 20:09 Maniodepresivní psychóza

  Dobrý den, Můj děda trpí maniodepresivní psychózou spojenou s halucinacemi, paranoiou a depresemi…

 • Relax 21.04.2017 21:04 Maniodepresivní psychóza

  Ahoj potrebujete trochu relaxovat, nebo lepe usinat a nebo proste vypnout ? Mrknete na me videa n…

 • Laban 18.04.2016 21:04 Maniodepresivní psychóza

  Muž 38 let má všechny příznaky maniodeprese, je to už tak daleko, že se obávám, aby při tom jeho…

 • Mateusz Milý 01.10.2014 11:10 Maniodepresivní psychóza

  Dobrý den, Váš přístup mi určitě nevadí. Jenom bych chtěl vysvětlit pár věcí. To o čem píšu na…

 • 24.07.2014 19:07 Maniodepresivní psychóza

  Trpím bipolární poruchou a mánie jsem mívala mezi 40 až 47 rokem několikrát. Dnes se mi změnily v…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku