Co je bipolární porucha?

Dnešní článek o bipolární poruše vychází jako připomínka zítřejšího Světového dne duševního zdraví.

Bipolární porucha, známá spíše pod termínem maniodepresivní psychóza, je vážná porucha stavů nálady. Název této choroby je odvozen od toho, že nálada postižené osoby může kolísat mezi dvěma extrémními „póly“ – od manických stavů (extrémně dobrá nálada) po depresi (extrémně špatná nálada).

Bipolární porucha je onemocnění mozku, při kterém dochází k velkým výkyvům v náladě, vnitřní energii a práceschopnosti. Na rozdíl od běžných výkyvů nálady u zdravých lidí je kolísání nálady při bipolární poruše neobvykle těžké.

Bipolární poruchou trpí kolem 1 % populace. Onemocnění se obvykle objevuje ke konci dospívání nebo u mladých dospělých, avšak někteří nemocní měli první příznaky již v dětství, u jiných se mohou první příznaky objevit až ve stáří.

Fáze nemoci se střídají v různých intervalech (od několika dnů až po několik měsíců), mezi nimi nastává období remise, kdy pacient nejeví žádné známky onemocnění. Toto období může trvat několik měsíců až několik let.

V depresivní fázi (které většinou převažují nad manickými) je pacient skleslý, apatický, často není schopen práce ani žádné jiné činnosti, hrozí nebezpečí sebevražedných sklonů.

Manická fáze naopak člověka dostává do rozjařené nálady. Je neunavitelný, nadchne se vším kolem sebe, všechno chce co nejrychleji stihnout, což může být na úkor kvality. Nemocný manií ztrácí většinu zábran - v utrácení peněz, pití alkoholu, pohlavním životě.

Bipolární porucha vzniká na základě vrozených odchylek fungování mozku. Průběh onemocnění je však významně ovlivňován faktory prostředí a životními událostmi. Léčba proto musí být komplexní.

Léčba bipolární poruchy

Základem léčby je užívání léků, důležitou součástí léčby jsou však i psychoterapie a zásady zdravé životosprávy a životního stylu.

Bipolární porucha je považována za onemocnění celoživotní. Proto je nutná dlouhodobá léčba, kterou lze rozdělit do dvou základních fází:

 • Akutní léčba - cílem je léčba mánie nebo deprese až do úplné úpravy stavu, návratu normální nálady a plného fungování. Trvá obvykle několik týdnů. Čím dříve se s léčbou mánie či deprese začne, tím jsou výsledky lepší a zlepšení stavu rychlejší. 

 • Udržovací a preventivní léčba - cílem je udržet normální fungování po odeznění příznaků deprese či mánie a předcházet novým epizodám deprese a mánie v budoucnu. Je proto velmi důležité pokračovat v užívání léků ještě několik měsíců po zlepšení stavu. Přerušení léčby v této fázi je spojeno s vysokým rizikem návratu obtíží. Pokud již nemocný prožil několik depresí či mánií, je na místě dlouhodobé, preventivní užívání léků. Situace je zde podobná jako u léčby cukrovky či vysokého tlaku. Léky se užívají i v období, kdy se člověk cítí zdráv, aby se předešlo návratu nemoci a vážným následkům v budoucnu.

Léky na maniodepresivní psychózu

 • Stabilizátory nálady

skupina léků určených k preventivní léčbě. Jejich dlouhodobé užívání snižuje riziko návratu deprese či mánie. Používají se i v akutní léčbě mánie či deprese.

 • Antipsychotika (neuroleptika)

léky používané k léčbě mánie, případně deprese. Některá novější antipsychotika prokázala účinnost i při dlouhodobém, preventivním užívání, podobají se tedy stabilizátorům nálady

 • Doplňkové (pomocné) léky:

Antidepresiva - používají se k léčbě deprese. Nedoporučuje se jejich užívání bez stabilizátoru nálady. Mohlo by dojít k zhoršení průběhu nemoci (k přechodu z deprese do mánie, tzv. přesmyku).

Hypnotika a anxiolytika - jsou určena pouze pro krátkodobé užívání při nespavosti, úzkosti, napětí či neklidu.

 

Setkali jste se někdy s tímto onemocněním?

 

Co je bipolární porucha? patří do témat
 • S 11.02.2015 15:29:46

  Ahoj, chtěla jsem se zeptat, jestli je možné, že člověk s bipolaritou dokáže zabít své vlastní dítě. A jestli ano. Je to časté?

  • Re: Lenka 09.11.2015 12:50:48

   Bohužel ano...

   • Re: Re: Julie 09.08.2017 17:06:06

    Nesmysl. Jak jste na to, že člověk s BAP je schopen vraždy vlastního dítěte, proboha příšla? Lidé, kteří šíří takové bludy, jako to děláte vy, škodí nejen lidem, kteří touhle nemocí trpí, ale i všem ostatním, kteří vám uvěří. Bezpochyby existuje nějaký vrah, který má zároveň BAP, ale to je stejné, jako kdybyste tvrdila, že lidé, kteří mají epilepsii schopni zabíjet jen proto, že některý epileptik se vraždy dopustil.

    Takovým přístupem akorát stigmatizujete lidi, kteří s nemocí bojují. "Díky".

  • Re: Kika 02.04.2015 18:20:23

   Mas takové myšlenky?

 • DOTAZ Marta 25.10.2016 12:11:02

  • Re: DOTAZ Martina 09.11.2016 17:18:27

   Přítel má maniodepresívní psychozu a nelečí jí.Je náladový agresívní je možné že se jeho stav bude zhoršovat?

   • Re: Re: DOTAZ Simona 26.12.2016 08:47:01

    Ahoj,zrovna jsem.byla nucena odejit od pritele z touto nemoci...ale mame spolu dite o to je to horsi...nedalo se s nim zit,jen peskoval,vsechno mu vadilo a zniceho nic me serval.Pak byly dny,kdy byl zas milujici.Odejdi,je to na zblazneni tebe,pokud se neleci,hrozi ti velky nebezpeci.Muj se leci az ted co mel manii a nebudu to radeji ani psat dal.
    Tot moje rada.

    • Re: Re: Re: DOTAZ adela 17.07.2017 16:55:49

     Pokud Vám vstoupí do života partner BP, budete po čase nemocní také,
     je to houpačka, která se točí rychleji a rychleji. Žila jsem s
     takovým mužem 11 let, milovali jsme jeden druhého, ale bohužel
     v manické fázi začal navazovat kontakty se ženami na chatu, po nocích
     tajně utíkal z domu a realizovat promiskuitní sex, je to součástí této
     nemoci a můžete si stokrát říkat, že to Váš partner nedělá, věřte, že
     dělá......a věřte, že s takovým člověk se žít nedá...odejděte dokud je čas,
     nelitujte ho, on Vás taky nebude litovat, až Vám bude ubližovat, bude
     slibovat, bude plakat, bude Vám klečet u nohou, přesto utečte, jemu není
     pomoci, tak zachraňte sebe.

 • Maniodeprese Kamila 24.06.2014 20:23:58

  Dobrý den,
  Je mi 32. let a maniodeprese mám zcela jistě také.Myslím, že po otci.( Vidím na něm stejné stavy. Není nutno popisovat moje stavy, protože se zcela shodují s tím co tady líčíte.Jen se chci poradit. Bojuji s tím už velice dlouho, ale zatím jsem nevyhledala pomoc.Na koho se mám s tím obrátit? Na svého obvodního lékaře, který mne pošle dále, nebo rovnou sama... Děkuji za rady

  • Re: Maniodeprese ejirek 10.07.2014 01:35:55

   naše FB stránky:https://www.facebook.com/ogrecz?fref=ts

   • Re: Re: Maniodeprese Annina 22.05.2017 10:36:23

    Dobrý den,
    jistě není dobré říct, buďte bez léku, ale kromě toho. Já jsem na lécích už 7 let s BAP a mám veliké problémy uplatnění se v životě, protože je to spojené s mnohými zákazy. Také znám člověka, který s touto poruchou je schopen žít bez léku. Takže pokud dotyčný to zvládá bez aniž by si ublížil a další, doporučuji, protože potom je velice komplikované se vymanit ze všech těch omezení a posudků! I když už člověk žije několik let naprosto normálním životem.

  • Re: Maniodeprese ejirek 10.07.2014 01:17:07

   Zdravím. Záleží na tom, co chcete. Obrátíte-li se na konvenční lékaře, hrozí Vám doživotní závislost na "lécích" (psychofarmaka) a vážné vedlejší účinky těchto potlačujících drog, které trvale poškozují lidské zdraví. Chcete-li se skutečně uzdravit, doporučuji ve Vašem případě nejlépe návštěvu specializovaného lékaře - homeopata. Máte-li další dotazy, neváhejte mne kontaktovat. Užitek Vám mohou přinést také stránky:
   http://hlubinnahomeopatie.mypage.cz/
   a edukační videa Seana Blackwella o bipolární poruše na YouTube. Přeji dobrou volbu.

   • Re: Re: Maniodeprese Katarína 31.03.2017 07:47:06

    Dobrý den, sama se léčím několik let s BAP. Zodpovědně užívám léky předepsané psychiatrem, prošla jsem psychoterapií. Užívání léků je nezbytné, protože jde o chemickou nerovnováhu v mozku. Je velice nezodpovědné lákat lidi, kteří trpí příznaky nemoci a ostýchají se vyhledat psychiatra, na homeopatickou léčbu, bylinky a další alternativní techniky. Bipolární porucha je velmi závažná nemoc, jsou na ni vyvinuty léky, které fungují. Díky nim se dá žít zase normálně bez příznaků.
    Vydělávat na nemocných a prodávat jim homeopatika - JEJICHŽ ÚČINEK NENÍ OVĚŘENÝ, je velmi nezodpovědné a mělo by být právně postižitelné. Všichni, kdo u sebe pozorujete příznaky nemoci, uděláte nejlépe, pokud se poradíte s odborníkem. Nebojte psychiatři jsou většinou milí a klidní lidé, budete se cítit, že vám konečně někdo rozumí a MŮŽE A UMÍ vám pomoci. Mě samotné trvalo asi deset let, než jsem si přiznala, že mám problém. Takže držím pěsti ať to zvládnete a je vám zase brzy dobře.

 • John Smithe451 21.01.2017 09:38:46

  coumadin valtrex interaction egfffeggfkgeegeg

 • anon 01.01.2016 08:27:22

  Zdravím, řekněte mi jak jde toto rozeznat od běžné radosti či radostné nálady a obyčejné deprese ? Dále jakou spojitost to má s pervitinem, krom teda naprosto stejných projevů účinku ( mánie ) a dojezdu ( deprese). Lidi neplašte se ještě ten článek není přiliš přesný a zahrnuje všechny kteří mají prostě kolísání nálad. Osobně bych odpovídal dokonale tomuto popisu, opravdu když si dám lajnu tak mám mánii ovšem zase můžu si dát, a jít třeba číst knihu nebo si můžu dát a přijít na největší záhady, podívejte na hitlera, ten byl permanentně dopován morrelem na projevy a práci pervitinem, a jak potřeboval usnout odpočinout tak herákem, nebo spíš morfiem... ten také podle tohoto článku musel tím trpět. Další věc,co jsem si jist že jsem měl psychické poruchy a vážné, a řeknu vám že jsem se z nich dostal sám, pochopením těch nemocí, pochopením proč a všechny byly z nesprávného pojetí okolních věcí zkrátka žil jsem v absolutním bludu který mi veškole vtloukali do hlavy a na základě toho bludu jsem žil v permanentním strachu ze všeho okolo a tomu jsem podlehl a průser byl na světě.. byla to dřina, ale vyplatila nesčetně krát nejen že jsem psychicky naprosto vyrovnaný, z drog které jsem užíval jsem si udělal léky, marihuana i pervitin čistě v množství nezbytně nutném pro mou potřebu, a to jen v případě neschopnosti, a přecházím do fáze kdy prodlužuji dávky a pomalu jej vysazuji, a trávu, pouze vaporizace, a vžádném případě né mezi lidi, né na zábavu, jen na dobrý spánek, nebo uklidnění ve vypjaté situaci.. Pomalu ale jistě se dostávám z problémů které mě málem zabily. SÁM bez pomoci doktorů, jediný komu za to vděčím je GOOGLE ten mi umožnil najít sám sebe, a naprosto se změni... informace a pochopení skutečného života, né toho blábolu škodlivého kterým nás drží v psychické pasti. Může to vypadat všelijak, ale já jsem naprosto klidný člověk, navíc našel jsem sám sebe a nejen to vysněná práce mi spadla do klína... a to pořád není vše kevšemu svou prací pomáhám ostatním. Jak bych dopadl u doktora, dneska bych ještě běhal a zišťovali by co mi je, když by to zjistili drželi by mě na klepkách a likvididovali mozek a zdraví ještě víc. Mě je to jedno jak tomu nevěříte. Mě je jedno i co si o mě myslíte víte proč ? Protože mi je dobře, nic krom světových problémů mě netíží a ty problémy co mě tíží nejsou žádné problémy :) se kterými bych si nevěděl rady, prostě mám se plně pod kontrolou. Mániodepka je vážný stav, kdy člověk je nebezpečný vůči sobě či okolí neví co dělá, já vím co dělám uvědomuji si naprosto stejně tolik co běžný člověk, měřil jsem si na 3iq testech svůj stav. Překvapilo mě to velice 130 všude téměř stejná hodnota.. tudíž nemůže být toto vysvětlením že jsem si dovedl poradit sám ? Nerad bych totič lidem říkal aaale s tím si poradíte sami, ale vlastně nee poradíte si vážně sami, pokud chcete.. protože já rozhodně neměl iq130 odjakživa mám za to že právě ty tisíce pročtených hodin a miliony propřemýšlených mě jej takto zvedlo.. Opravdu, protože já četl tak dlouho dokud jsem se nedočetl k pochopení co se to vlastně děje kde to žiju a jak to žiju... Myslím ale že právě mnohem vážnější je fakt že celý svět je držen v nechutném bludu, v primitivitě, otroctví aniž by si to kdo uvědomoval duchovně drženi na nule.. jak dobytek... no jde to ještě dál, ale prozatím je na vás až až to co jsem už napsal více nezvládnete, teda všichni určitě né, někdo jiný zase moc dobře ví o čem píšu.. :)

  • Re: pro Anona Ella 23.12.2016 17:11:03

   Prosim ,ozvi se mi. mpuzman@centrum.cz

 • Adéla 01.08.2011 12:30:08

  Kdo nezažil, nepochopí. Bývalý manžel touto chorobou trpí. Píšu "bývalý", protože jsem se s ním po 25 letech manželství rozvedla. Pud sebezáchovy! Jinak by zničil i mě. Dluhy, mánie, deprese, sklony k sebevraždě, milenky, drahé dovolené, atd. Rozbil rodinu a vše, co mu stálo v cestě. Z velkého podnikatele se stala zadlužená troska. Já mu pomáhala ze všech sil, sháněla nové psychiatry, platila za něj vysoké dluhy a on mi nakonec sdělil, že mu nejsem dost dobrá. Že mě je schopen brát jen jako matku a vyrazil za milenkama. Pak se zase připlazil zpět a sliboval hory doly. Přitom není špatný člověk, jen nemoc ho změnila k nepoznání. Je naprosto bez jakýchkoliv zábran a citu! Jedná jen impulzivně podle momentálních nápadů. Upřednostňuje sám sebe a nikoho jiného. Bohužel, tohle nešlo snášet ani ve jménu rodiny. Děti na něj zanevřely, odcizily se mu. Nikoho už nezajímají jeho neustálé nářky. Takže dnes vím, že s lidmi zatíženými bipolární poruchou se žít nedá! Zničí vás, vycucají a odkopnou! Asi za to nemohou, nevím...

  • Re: Petr 13.08.2011 21:54:58

   vážení,
   žiju s přítelkyní, která se na to léčí. Jsou měsíce bezvadného soužití a pak excesy, kdy se málem pobijeme. už nemůžu. chtěl jsem se poradit s jejím psychiatrem, ale ten mne nepřijal, že musím přijít s ní, což ona nechce.
   nevím, jestli si ona pamatuje, co říká v hysterických záchvatech, ale kdybych si to měl brát osobně, musel bych ji zabít nebo opustit.
   pak se vyspí a "miláčku, .........bla bla bla..............." švitoří a chtěla by promilovat týden.................
   už fakt nevím, jak dál, jen útěk se mi zdá řešením.

   • Re: Re: Martina 09.11.2016 17:40:09

    Ahoj Petře.Tohle je samé i u mě.Přítel tu nemoc neléčí a tvoje přitelkyně ano.Ty změny nálad a ta agresivita je to hrozný.Když jsem navštívila psychiatra řekl mi,že pro moje bezpečí by bylo lepší se rozejít,protože pro ránu nejde daleko a jemu jedno kam praští.Tak sama nevím co mam dělat a jak se zachovat.Je to složitá situace,tak bych se chtěla dočíst co a jak dělat nebo i poradit

   • Re: Re: Mirek 03.04.2014 18:28:36

    Dobrý den Petře,

    reaguji na vaše sdílení zde: "Petr 13.08.2011 21:54:58"

    mam podobný stejný problém jako vy, moje partnerka mě v cca 14 dní cyklech, miluje nebo nenávidí, už jsem na pokraji sil, potřebuji s někým sdílet kdo má podobný problém: qwertyza (zavináč) post.cz

    nevím jak dále, nechce se mi ji opustit, ona to vidí jen částečně, prý je prostě žena

    děkuji Mirek

   • Re: Re: Eva 10.01.2013 17:49:21

    Petře, nahraj jí, co říká a potom bude chtít, abys s ní k doktorovi šel.

   • Petře... Yvona 02.03.2012 22:52:47

    Útěk je řešení...ano. Ale pokud ji miluješ... Já se vztahu vzdala. Je mi 38, a roky žiju sama. A věř, že je to hodně těžké, když se těch krušných chvílích nemám o koho opřít. Ale nikdo Tě soudit nebude. Je to jen a jen život Vás dvou, i když odejdeš.

  • Re: Petra 18.06.2013 11:58:53

   Zdravím Adélko,jsem teť asi v podobné situaci,nevím zda se u býv .přítele jená o totéž,ale příznaky jsou dosti podobné. Jak teť válčíte?

  • BAP STEP 11.01.2013 12:07:17

   NO NESOUHLASÍM TAK ZCELA S VÁMI, JELIKOŽ MOJE MANŽELKA MÁ TUTO CHOROBU OD ROKU 1996, JE PRAVDA ŽE NĚKDY JE TO NA PALICI, PŘESTO ALE SE S NÍ ŽÍT DÁ A TO CELKEM DOCELA DOST DOBŘE. JINAK MANŽELKA MÁ TO TĚŽŠÍ STADIUM TÉTO NEMOCI, MÁ NA NÍ I DŮCHOD. HODNĚ NÁM POMÁHÁ TO ŽE JSME SI NA ZAČÁTKU SLÍBILI VĚRNOST I V NEPŘÍZNIVÍCH SITUACÍCH A ŽE SE MÁME RÁDI. JE PRAVDA ŽE MOŽNÁ KDYŽ JE TO OPAČNÁ SITUACE, JAKO VE VAŠEM PŘÍPADĚ, JE TO PAK O NĚČOM JINÉM. .......

 • online pharmacy cialis Pharme935 21.10.2016 01:47:13

  Hello!

 • online pharmacy cialis Pharme377 21.10.2016 01:46:33

  Hello! online pharmacy cialishttp://www.cia9online.com/#4.html

 • online pharmacy cialis Pharmd549 21.10.2016 01:46:04

  Hello!http://www.cia9online.com/#2.html online pharmacy cialis

 • online pharmacy cialis Pharma565 21.10.2016 01:45:39

  Hello!online pharmacy cialis

 • online pharmacy cialis Pharmg37 19.10.2016 19:37:01

  Hello! online pharmacy cialishttp://www.cia9online.com/#4.html

 • online pharmacy cialis Pharmc652 19.10.2016 19:36:33

  Hello!http://www.cia9online.com/#2.html online pharmacy cialis

 • online pharmacy cialis Pharma268 19.10.2016 19:36:09

  Hello!online pharmacy cialis

 • online pharmacy cialis Pharmb372 18.10.2016 13:30:58

  Hello!

 • online pharmacy cialis Pharmc394 18.10.2016 13:30:26

  Hello! online pharmacy cialishttp://www.cia9online.com/#4.html

 • online pharmacy cialis Pharmd572 18.10.2016 13:29:17

  Hello!http://www.cia9online.com/#2.html online pharmacy cialis

 • online pharmacy cialis Pharmf182 18.10.2016 13:26:11

  Hello!online pharmacy cialis

 • online pharmacy cialis Pharmd633 18.10.2016 07:21:16

  Hello!http://www.cia9online.com/#2.html online pharmacy cialis

 • online pharmacy cialis Pharme456 18.10.2016 07:19:44

  Hello!online pharmacy cialis

 • cialis online pharmacy Pharmd600 17.10.2016 01:08:48

  Hello! cialis online pharmacyhttp://www.cia9online.com/#4.html

 • cialis online pharmacy Pharmd136 17.10.2016 01:07:58

  Hello!http://www.cia9online.com/#2.html cialis online pharmacy

 • cialis online pharmacy Pharme761 17.10.2016 01:06:51

  Hello!cialis online pharmacy

 • cialis online pharmacy Pharmf207 16.10.2016 19:19:37

  Hello! cialis online pharmacyhttp://www.cia9online.com/#4.html

 • cialis online pharmacy Pharma713 16.10.2016 19:14:05

  Hello!http://www.cia9online.com/#2.html cialis online pharmacy

 • cialis online pharmacy Pharmg905 16.10.2016 19:13:11

  Hello!cialis online pharmacy

 • cialis online pharmacy Pharmd345 15.10.2016 12:58:21

  Hello!

 • cialis online pharmacy Pharmc31 15.10.2016 12:57:41

  Hello! cialis online pharmacyhttp://www.cia9online.com/#4.html

 • cialis online pharmacy Pharmc660 15.10.2016 12:56:26

  Hello!cialis online pharmacy

 • cialis online pharmacy Pharmb439 14.10.2016 06:30:06

  Hello!

 • cialis online pharmacy Pharmf226 14.10.2016 06:29:19

  Hello! cialis online pharmacyhttp://www.cia9online.com/#4.html

 • cialis online pharmacy Pharmd752 14.10.2016 06:28:23

  Hello!http://www.cia9online.com/#2.html cialis online pharmacy

 • cialis online pharmacy Pharma530 14.10.2016 06:26:54

  Hello!cialis online pharmacy

 • online pharmacy cialis Pharmg423 14.10.2016 00:33:04

  Hello! online pharmacy cialishttp://www.cia9online.com/#4.html

 • online pharmacy cialis Pharmf796 14.10.2016 00:30:20

  Hello!http://www.cia9online.com/#2.html online pharmacy cialis

 • online pharmacy cialis Pharmf237 14.10.2016 00:29:45

  Hello!online pharmacy cialis

 • online pharmacy cialis Pharmf594 12.10.2016 18:17:33

  Hello!

 • online pharmacy cialis Pharme861 12.10.2016 18:16:44

  Hello! online pharmacy cialishttp://www.cia9online.com/#4.html

 • online pharmacy cialis Pharmc695 12.10.2016 18:16:15

  Hello!http://www.cia9online.com/#2.html online pharmacy cialis

 • online pharmacy cialis Pharmc992 12.10.2016 18:15:47

  Hello!online pharmacy cialis

 • John Smithf761 12.10.2016 00:17:40

  You have an incredibly nice layout for your blog, i want it to utilize on my site also . fgeekbeggeeeecek

 • Lecba MDP/BAP a depresi Jakub 27.11.2015 10:53:04

  Zdravim vas pratele.

  Zalozil jsem na fb skupinu, kde nabizim cesty jak se vylecit. Sam jsem trpel BAP nekolik let a dlouho trvalo nez jsem na to prisel jak se uzdravit! To vse bez prasku. Tato stranka ovsem neni pro kazdeho...je urcena pouze tem, kteri se chteji skutecne uzdravit a neco pro to udelaji.
  Ukazu vam cestu ale jit po niuz musite sami ;-)https://www.facebook.com/groups/1696754727237476/
  Uz bylo dost vaseho utrpeni a neni potreba trpet dele.. Kuba.

  • Re: Lecba MDP/BAP a depresi Ema 05.03.2016 20:39:05

   Ahoj. Už několik let na sobě pozoruji věci, které asi nejsou normální, tedy hlavně mě na to upozornilo mé okolí. Často mám dny kdy se probouzím už s tím, že nenávidím sebe a celý svět, radši bych vůbec nevycházela ven, nemám náladu ani chuť pracovat nebo se v něčem vzdělávat, připadá mi, že to nemá smysl. Nechci s nikým mluvit, dokážu třeba jen sedět a brečet, protože se nemám ráda, jak vypadám a tak dále..Pak přijdou dny, kdy mám skvělou náladu, svět je nádherný, jsem zapálená do všeho, mám potřebu toho co nejvíc stihnout, vidět se s rodinou a všemi kamarády... Přepadá mě to i v noci, nemůžu usnout, tak začnu třeba cvičit nebo uklízet. Cvičit dokážu i nekolik hodin v kuse, mám pocit, že je to tak dobře. A tyto výkyvy nálad se stále opakují. Většinou se to střídá po cca pěti dnes.. Jsem také bipolární? Nevím, co s tím, prosím poraďte...

   • Re: Re: Lecba MDP/BAP a depresi KP 11.03.2016 09:22:42

    Mám toto postižení a připadá mi že píšeš o mě. Zajdi si k lékaři VS

  • Re: Lecba MDP/BAP a depresi Ladík 05.12.2015 09:36:32

   Jakube, asi mám taky to co ty měnící se náladu a každej den jsem jiný. Jak pomoci ? Víš radu, nevím kolik je Tobě ale já jsem starší člověk. Děkuji za odpověď Ladik

 • Maniodeprese Adam 04.10.2015 02:00:34

  Dobry den. Mám přitelku Jeji 25, a asi trpí tuhle nemocí. Řekla mi že se nemůže zamilovat! A že chce v pořad Sex. A ne s jedym partneren. Nekdy je hiperaktivní a někdy neřekne ani slovo, vím že trpý tuhle nemocí. A mam dotaz je laska silnější než tahle nemoc? Dekuju.

  • Re: Maniodeprese Lenka 09.11.2015 12:50:02

   Moje zkusenost je ta, ze nikoliv. Budete se jen trapit. Caste nevery vas casem znici.

 • Tony 20.09.2015 10:24:06

  Dobrý den, měl jsem přitele, teď už je to jen kamarád,ale chtěl bych se zeptat na jednu věc je mu sice 18 let tudiž je to mladý kluk, ale mám pocit že ma právě Bipolarní poruchu, bydlime spolu tak jsem si všiml pár jeho přiznaku. je den kdy zamnou přijde pohladí mě, dělá samou legraci, během dne je to takove happy ale na druhy den semnou přestal uplně komunikovat , nechtěl asni semnou mluvit vubec nic, dělal ze segbe toho nejvic ublizeneho a choval se opravdu jak Guma.... byl uplne mimo... co jsem mu řekl tak se mi začal smát do obličeje, to jeho chování bylo uplně o 360 stupnu pretocene jak den predtim.... kdyz sem se ho zeptal zda je vporadku tak odpovedel ze je...ale ja byl opacneho nazoru.... protoze to na nem jde videt.....ze neni OK.... v Lednu letosniho roku se byl lecit v Brne Bohunicich... ze zacatku bral leky ale ted nedavno se mi priznal ze ty leky nebere vubec.... dokonce v posledni dobe zacal hodne lhat.... a je to i od jiste doby kdy si nasel noveho pritele.... kterej ma pravdepodobne stejne zdravotni problemy.... mozna vyssiho kalibru, tak vam nepovim .... nevim to presne jak to ma... ale taky ma Deprese to vim jiste.... ale to jsem odbocil od tematu....Prosim vas jak mam postupovat stím aby bral ty leky aby byl jako driv??? Protoze ted je to k nevydrzeni ... ty jeho nalady jsou extrem.... hodne moc se zmenil..... nevim si rady ... dekuji za odpovedi....

 • anonymní 08.08.2015 21:56:14

  Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, mám 15-ti letou dceru, která má velmi velké výkyvy nálad. Často se ráno probudí podrážděná nebo až příliš veselá. Během dne se začne z ničeho nic smát a je skoro k neutěšení. Má stejně starou sestru, která nemá žádné podobné problémy A tak se ptám může to být bipolární porucha? Jsem už zoufalá a nechci se obracet k nejhoršímu. Předem dekuji za odpověď .

 • Alena 29.04.2015 21:05:25

  Manžel nadmíru užíval THC. Jednoho dne zažil velkou stresovou situaci (pravděpodobně spouštěč). THC ve velkém množství užíval nadále. Poté se choval velmi divně, megalomansky, mluvil nesmysly, kterým věřil...dostal se proti své vůli na uzavřené oddělení psychiatrie. Po návratu domů a návratu k užívání THC a samovolném ukončení léčby se po roce vše opakovalo, akorát mnohem intenzivněji. Autem jezdil jako blázen (rychle, neměl zábrany), utrácel peníze, byl hrubý k okolí, byl mistr světa... Snad vůbec nespal. Pomoc samozřejmě nepotřeboval, blázni jsme byli my kolem. Bohužel (bohudíky?) se opět proti své vůli dostal na psychiatrii. Zde mu byla již potvrzena bipolární porucha. Jenže po Cca půl roce, kdy se jeví v pořádku a normální, se opět rozhodl úplně vysadit léčbu. Pouze s tím rozdílem, že již neužívá THC. Bere jen antidepresiva. Ráda bych se zeptala - je velká šance, že se nemoc již neozve? Že ji způsobovalo jen užívání THC?

  • Re: jana pintová 14.07.2015 16:33:47

   přeji dobrý den můj první muz bipolární poruchu měl a všechny příznaky které k ní patří a k tomu ještě lehčí formu schizofrenie.zajímalo by mě jakou šanci má moje 10 letá dcera že poněm tuto nemoc podědila.když byla mladší nějaké příznaky se u ní projevovali.jako ze si třeba v návalech vzteku trhala vlasy a kousala do sprchy a měla hrozné stavy.paní doktorka která léčila mého manžela mi na to jen řekla,že jí nesmím moc sledovat a ve všem něco vidět.už jsem tam s ní raději nešla.pravda je,že když jsem se před 6 lety znovu vdala a vzala si partnera hodně klidného,ale důsledného,tak se holka ohromně srovnala a dnes je z ní kliná holka která je na mě hodně fixovana ale krom občasných stavů kdy tvrdí že je jí smutno a neví proč je v pohodě.tak nevím.nemá s tímhle někdo nějakou zkušenost?

  • Re: Alena dana 08.07.2015 22:43:41

   Jsem sestra nesmi brat jen antidepresiva, ty prave vysadit muze, ale musi brat stabilizatory nalady a antipsychotika, ale jen antidepresiva brat prave nesmi, to zas spusti manii...jestli uz ji ted nema, pisi trochu pozde... No muj muz mel ted prvni ataku manie v zivote, predtim byl absolutne normalni, jen uzavrenejsi pro ostatni okoli, mozna to v nem geneticky cihalo pro matce... ja jen doufam ze ho vyleci a bude brat leky on je chronicky nesnacec vsech medikamentu...

 • velka bolest Eva 14.09.2014 22:44:55

  Ahoj všem ,kteří možná pravé v tuto chvíli,v hrozné stavu,zadávají do vyhledávačů Deprese,Maniodeprese,Úzkosti ......a doufají,ze zde najdou pomoc.I já jsem si tím prošla a musím říci,ze mi bylo nejdříve ještě hůře,jak jsem začala chápat tu hrůzu,kterou psychické onemocnění přináší a ze je vůbec možné něco takového zažívat.Nyni,po letech,mužů říci....jde to....muže byt lépe....muže byt fakt dobře.Musite toho ale v myšlení fakt hodně změnit.to chce čas a bez léku a pomoci lékařů to NEJDE!Ja to zvládla a to stejně přeji i vám všem,kterým je teď zle.Na nic nečekejte a běžte se léčit......Můj bratr to neudělal a v hluboké depresi se zastřelil.

  • Re: velka bolest Danca 08.12.2014 02:10:23

   Take jsem mela takove obdobi...a jakmile jsem prehodnotila spoustu nesmyslnych veci najednou jsem byla stastna...porad jsem se za necim hnala a stesti mela jen v sobe!Zacnete verit a pracovat se sebou. Loslechnete rady, poslechnete behavioralni terapii, ze pokud se bojite jit ven po kouskach zkousejte. Pomuze TO!!!Bude lip a netrapte se vetama, proc zrovna ja?.. neohlizejte se na NIKOHO kdo to nepochopi a ma vas za lenochy a neprizpusobilce! Myslete jen na to, ze vse co delate je JEN PRO VAS...milujte, nevyhybejte se a budete stastny. Mluvim z vlast i zkusenosti a drzim vam vsem co s tim bojujete, at mate brzy klid :-*

 • Mirda 04.10.2014 12:21:44

  Hodně věcí se tu probíralo opakovaně myslím si, že někomu přijdou vhod tyhle stránky http://www.bipolarni.cz kde se ta témata rozebírají víc do hloubky...

 • Josef 29.09.2011 18:20:12

  Zdravím přítomné.
  Většina zdejších příspěvků je ze strany těch, kteří s nemocným sdílí život. Já bych si dovolil pár slov ze strany nemocí postiženého. Vždy závisí, na tom, jak je člověk inteligentní. Nemocí trpím spoustu roků a poslední dva roky jsem v plném ID. A přesto tím moje rodina není nijak postižená. Moje žena má jednu z vysokých škol v oboru klinické psychologie. Ví přesně, jak se ke mně při propadech chovat. A já se zase snažím být poslušen jejich rad a doporučení. A nejen to, velice nekompromisně spolupracuji s psychiatrem, léčím se zcela zodpovědně a tím se, díky novým psychofarmakům, dovedu přes "to nejhorší" sice těžce, ale přenést. Nová léčiva nemají žádné vedlejší účinky a jejich složky jsou přesně cílené na postižená mozková centra. Tím se mi dostává významné pomoci. Neumím si představit, že bych se za tento přístup všech lidí kolem mě k nim měl chovat, jako imbecil a strpčovat jim život. Život s depresí je neskutečně hrůzný. Nejde to nijak popsat. Člověk je opravdu na procházce peklem. A někdy strašlivě dlouhou dobu. Ale tenhle stav jednou skončí. Vždy. Potom nastává období hypomanické nebo přímo manické. To také není zrovna procházka parkem. Ale opět - léky, léky, léky. Být zodpovědný a mít pro svoji rodinu maximální snahu.
  Když se nějaký imbecil neléčí, všem radím - utečte. Utíkejte co nejdál. A hlavně na pořád. Tato nemoc se sice všude popisuje, jako nemoc, která po čase ustoupí. Dokonce jsem někde četl o týdnech nebo měsících. Je to NESMYSL!! Pakliže člověk nemocí trpí dlouhodoběji, je doba léčení počítána na roky. Někdy desetiletí!!
  Přeju všem, kteří mají doma blbce, který je tzv. "mistr světa", s tím, že "on to přeci zvládne", aby v sobě našli dost sil a opustili ho. Tato nemoc totiž není žádnou legráckou a když nemocný nemá o léčení zájem, zničí všem okolo život.
  Hodně štěstí a hezký den všem, Josef

  • Klidný život s BAP Petr 26.08.2014 11:21:44

   Dobrý den,
   diagnostikovanou BAP, mám už od svých 14 let, zažil jsem si jak mánie tak deprese, prošel si tím co nás BAP sužuje, a určitě se tím zase projdu. Pravdu mají všichni, jak ti kteří s nemocí bojují, tak ti kteří se o nás nemocné starají. Ale nepřestanu věřit, že se dá s BAP žít klídný život. Hrajou v tom různé faktory, jako jeden z prvních a těch nejtěžších je prižnat si a uvědomit si, že jsem nemocný. Důležité je brát prášky, bez toho to prostě nejde, nic jiného zatím mi BAP na boj s touto nemocí nemáme, a všichni dobře víme, že to nejsou žádné vitamíny, že mají spoustu nežádoucích účinků, ale musíme pochopit, že nám pomáhají, a třeba se dožijeme toho, že se léčba posune dál, i když o tom silně zatím pochybuju, jsou v tom peníze. Ale o to nejde. Prostě nám víc pomahájí. Sám nikdo klidný život s BAP mít nebude. Potřebujeme pomoc, od psychiatrů, a především od rodiny, přátel, ty s námi žijí tenhle nelehký osud. Takže je to na nás, ale i na našem blízkém okolí. Postavit se nemoci čelem a bojovat s ní, naučit se s ní žít. Každý jsme individuál, každý se chováme jináč :) naše osobnost, ta na tom taky hraje roli. Já jsem životní optimista, přes všechno, vím že nejspíš nikdy nebudu zdravý :) ale kdo dnes je, je to o naučit se s tím žít, a nevzdávat se. Život je boj ! Nikdo neříkal, že to bude lehký.

  • Re: Reakce na slova od Josefa Yvona 02.03.2012 22:48:24

   Josefe, máme úplně stejné pocity. Děkuji za Tvá slova. Moc bych si přála, aby je četli ty lidi, kteří mě jen ponižují a nechápou. Jeto fakt peklo. Tobě, i všem, kteří trpí jako my dva....mějte se rádi takoví, jací jste.Pá všem.

   • Re: Re: Reakce na slova od Josefa Sarka 28.07.2014 00:12:02

    A jaké léky berete Vy, Josefe?

 • bipolarni porucha Monika 10.04.2013 23:20:10

  Momentálně mám manžela v Bohnicích , je v těžké depresi , je mi ho nesmírně líto původně byl přijat na 3 a hned druhý den byl přeřazen na 1 , protože má myšlenky na smrt,od ledna byl v mánii a mě to vůbec nenapadlo , byl z ničeho nic naprosto dokonalý sebevědomí člověk oslovil svého lékaře a ten mu řekl ať si to užívá , že to svým pacientům přeje , koncem měsíce se mi začal měnit , občas byl agresivní , začal pít a to dříve nenáviděl , pak nám rozbil u auta přední sklo a do finále jsem u něj našla v kapce vstupenku z veřejného domu , to už mě rozsekalo a potvrdilo mé podezření , ale bylo to už začátkem března , oslovila jsem sama jeho lékaře a ten mu píchl ňákou injekci po které spal 36 hod . pak byl jak robot , pak už jsem měla pocit že se z toho dostává že jsem ho tam přivezla včas , jenže koncem dubna začal být extrémně smutný a do týdne byl úplně na dně , není se schopný sám umýt no šílený jak pro něho tak pro mne . ZAJÍMALO by mne zda má někdo zkušenosti , jaké léky jsou nejlepší pro dlouhodobé fungování , nejsem si jistá zda je správně léčen , děkuji za jakoukoli odpověď , pomoc . Vrátilo se mu to po roce , předtím to vydrželo 4 roky , ale bohužel proběhl i pokus o sebevraždu . Moc děkuji za jakýkoli příspěvek .

  • Re: bipolarni porucha Davik Kahuda 13.06.2014 21:32:54

   Dobry vecir reaguji na vas clanek ja se lecim s bipolarni poruchou uz nekolik let a moje zkusenost s lecbou je takova ze jsem si trikrat prosel manii i depresi takze vim jaky to je stav. Momentalne jsem ted v pohode normalne funguju chodim do prace posedim s kamarady atd. Ma doktorka je z Ceske Lipy ke ktere jednou za tri mesice dojizdim beru tyto leky rano Lithium v poledne Haloperidol vecer Lithium a Abilify vse po jedne tablete citim se dobre spim dobre a proste funguju jak mam. Rad bych aby se vas manzel uzdravil mejte se krasne David.

   • Re: Re: bipolarni porucha jana 17.07.2014 09:20:42

    Ahoj všem, rozhodla jsem setaké připojit s mojízkušeností s touto nemocí.Trpím jí a byla mi teprvediagnostikována před 2 roky.Předtím jsem se léčila 4roky pouze na deprese, kterése mi objevili poprvé poporodu. Začalo to psychickoupříhodou, kterou si dodnesnemohu vysvětlit ( možná tobyla již mánie) Jelikož milékařka dávala léky pouzena deprese, měla jsem výkyvynálad . Až právě před 2lety jsem v mánii utekla sdvouma dětma od partnera apoté mi bylo řečeno, žemám bipolární poruchu. Berustabilizátory,antipsychotika,když se objeví depka takantidepresiva, ale musímříct, že s léky nejsou tydeprese silné, jako byly vzačátcích, kdy to byloděsně vysilující jenvstát z postele a žít.Samozřejmě že jsem myslelai na sebevraždu,ale nikdyjsem na to nepřistoupilakvůli dětem, pro které jsemchtěla fungovat a být tu.Partner mi v nemoci mocnepomáhal a litovala toho ,že jsem od něj odešla.Návratu už nebylo možno,našel si po měsícímladší partnerku..protonikdy nedělejte v nemocizávažná rozhodnutí!! Teďjsem si našla partnera,který s depresí má takézkušenost a ví, že jepotřeba o tom hodně mluvit apomáhat. Tak hodně síly sbojí s touto nemocí přejivšem, kdo ví co je zač avěřte, že správně podanáléčba ji prý umívyléčit.

   • Re: Re: bipolarni porucha ejirek 10.07.2014 01:34:22

    Davide, uvítáme, když se osvé zkušenosti s léčboupsychofarmaky podělíte nastránkách:https://www.facebook.com/ogrecz?fref=ts

  • Re: bipolarni porucha Monika 16.04.2014 19:52:43

   Trpím bipolární poruchou, nejdříve jsem se léčila na generalizovanou úzkostnou poruchu, ale postupně se přidávaly hlasy, únava nebo chuť pracovat. Snáším tuto nemoc velmi dobře, beru vysoké dávky léků, chodím pravidelně k psycholožce. Mám perfektního manžela, který mě podporuje. Jsem učitelka a ředitelka školy o mé nemoci ví a nevidí v Tom problém, pokud svoji práci dělám jak mám. Samozřejmě nastanou dny, kdy musím zůstat doma třeba týden, abych si odpočinula, protože už nemůžu. Dá se s touto nemocí žít, pokud si ji uvědomujete. Možná jsem měla štěstí, že se nemoc zachytila v začátcích. Mám také sklony k sebevraždě, musím každý den po práci, když přijedu domů spát, třeba 3 hodiny a potom funguji. Svoji nemoc si uvědomuji, mám noční můry, ale snažím se žít. Pokud přijdou hlasy a třeba mezi žáky, není to nic příjemného, ale žáci mě už znají, zeptám se jestli někdo na mě mluvil, začátky nebyly lehké, nesportuji jako dříve, nestíhám tolik věcí jako dříve, ale snažím se. Užívám Tritico, Venlafaxin Mylan, a vysoké dávky Quetiapine. Přeji hodně sil, pochopení, ale někdy to nejde.

   • Re: Re: bipolarni porucha ejirek 10.07.2014 01:26:14

    Dobrý den,
    doporučuji video spříběhem EleanoryLongdenové (zde:https://www.youtube.com/watch?v=syjEN3peCJw)
    a kanál:https://www.youtube.com/user/bipolarorwakingup

  • Re: bipolarni porucha smulinek 16.06.2014 22:09:45

   http://www.youtube.com/watch?v=YTTJzC3ny9g#t=1170

  • Re: bipolarni porucha Monika 16.04.2014 19:54:48

   Trpím bipolární poruchou, nejdříve jsem se léčila na generalizovanou úzkostnou poruchu, ale postupně se přidávaly hlasy, únava nebo chuť pracovat. Snáším tuto nemoc velmi dobře, beru vysoké dávky léků, chodím pravidelně k psycholožce. Mám perfektního manžela, který mě podporuje. Jsem učitelka a ředitelka školy o mé nemoci ví a nevidí v Tom problém, pokud svoji práci dělám jak mám. Samozřejmě nastanou dny, kdy musím zůstat doma třeba týden, abych si odpočinula, protože už nemůžu. Dá se s touto nemocí žít, pokud si ji uvědomujete. Možná jsem měla štěstí, že se nemoc zachytila v začátcích. Mám také sklony k sebevraždě, musím každý den po práci, když přijedu domů spát, třeba 3 hodiny a potom funguji. Svoji nemoc si uvědomuji, mám noční můry, ale snažím se žít. Pokud přijdou hlasy a třeba mezi žáky, není to nic příjemného, ale žáci mě už znají, zeptám se jestli někdo na mě mluvil, začátky nebyly lehké, nesportuji jako dříve, nestíhám tolik věcí jako dříve, ale snažím se. Užívám Tritico, Venlafaxin Mylan, a vysoké dávky Quetiapine. Přeji hodně sil, pochopení, ale někdy to nejde.

 • Aj ja som v tom Marek 29.03.2013 20:00:11

  moja bipolárna porucha mi pripadá ako kolotoč, ktorý sa neustále krúti dokola od mánie cez normálny stav do depresie, ktorá prichádza vtedy, keď mi veci nevychádzajú tak ako by som si želal. Lieky užívam tak ako mám, pretože pri poslednom vysadení som sa po štyroch dňoch bez spánku psychicky zrútil a sám som išiel na pohotovosť aby ma previezli do liečebne. Je to choroba s ktorou sa neradno zahrávať, lebo nakoniec tým pacient uškodí len sám sebe.

  • Re: Aj ja som v tom Monika 10.04.2013 23:19:53

   Momentálně mám manžela v Bohnicích , je v těžké depresi , je mi ho nesmírně líto původně byl přijat na 3 a hned druhý den byl přeřazen na 1 , protože má myšlenky na smrt,od ledna byl v mánii a mě to vůbec nenapadlo , byl z ničeho nic naprosto dokonalý sebevědomí člověk oslovil svého lékaře a ten mu řekl ať si to užívá , že to svým pacientům přeje , koncem měsíce se mi začal měnit , občas byl agresivní , začal pít a to dříve nenáviděl , pak nám rozbil u auta přední sklo a do finále jsem u něj našla v kapce vstupenku z veřejného domu , to už mě rozsekalo a potvrdilo mé podezření , ale bylo to už začátkem března , oslovila jsem sama jeho lékaře a ten mu píchl ňákou injekci po které spal 36 hod . pak byl jak robot , pak už jsem měla pocit že se z toho dostává že jsem ho tam přivezla včas , jenže koncem dubna začal být extrémně smutný a do týdne byl úplně na dně , není se schopný sám umýt no šílený jak pro něho tak pro mne . ZAJÍMALO by mne zda má někdo zkušenosti , jaké léky jsou nejlepší pro dlouhodobé fungování , nejsem si jistá zda je správně léčen , děkuji za jakoukoli odpověď , pomoc . Vrátilo se mu to po roce , předtím to vydrželo 4 roky , ale bohužel proběhl i pokus o sebevraždu . Moc děkuji za jakýkoli příspěvek .

   • Re: Re: Aj ja som v tom ejirek 10.07.2014 01:31:48

    Doporučuji pročíst si tytostránky:http://hlubinnahomeopatie.mypage.cz/

  • Re: Aj ja som v tom katka 05.04.2013 22:56:24

   Myslim,vlastne jsem presvedcena, ze to mam take...nevim co mam delat.
   Uz od stredni skoly mam desive pocity,vykyvy nalad..velmi spatny vztah s otcem,pocity paniky ze neco nezvladnu a zaroven perfekcionismu...Doted nenavidim kdyz se mi neco nedari dokonale..Byvala jsem hodne promiskuitni..tehdy jsem mela pocit,ze za neco stojim,ze nekdo o me stoji..Nezvladam stres,vypjate situace.. mam pocit,ze se to stale zhorsuje,velmi tezko v sobe dusim agresi...V praci by to do me nikdo nerekl..maji me za krasnou pohodovou normalni holku...Pritel na me rve ze nejsem normalni a ze me proto nikdo nema rad..kdyz se zacnu. pro nej nevysvetlitelne chovat.. uz nekolilrat jsem se mu snazila vysvetlot ze za nic nemuzu,ze to nedelam schvalne
   .ale vubec mi neveri a nechape to.
   Nemam to komu rict,mama mi pred par mesici umrela ..mam jen svoji dcerku a kvuli ni bych chtela byt v poradku..jinak nemam pro co zit..

   • Re: Re: Aj ja som v tom Barča 15.05.2013 16:29:00

    Ahoj,trošku mi to připomíná poruchu osobnosti.až na tu promiskuitu.nejsem expert ale takové stavy mám od střední.zašla bych si k psychiatrovi jinak se můžeš podívat ještě na úzkostnou poruchu ta je hodně častá.já se léčila na všelicos.a tak se mi zdá nakonec že mi snad není vůbec nic jen jsem neustále skleslá smutná a neumím se radovat.zdá se mi že se nic neděje a jakobych potřebovala vyhledávat adrenalin občas.

 • Bipolární porucha Sabina 03.03.2014 12:19:38

  Dobrý den, umírá se na tuto zákeřnou chorobu ?

  • Re: Bipolární porucha ejirek 10.07.2014 01:29:24

   Je zde riziko sebevraždy.

 • Bipolární maniodeprese Ľubica 13.11.2013 14:10:12

  Dobry den.Sestra trpi touto nemoci a nici celou rodinu.Matka je z ni psychicky na dne.Ma male dite a ma stavy kdy ji vubec nic a nikdo nezajima ani maly syn.Proste se sebere a jde pryc.Jindy kdyz se ji n evyhovi,tak radi jako zurive zvire.Je nebezpecna a ve vzteku uz napadla cloveka a skrtila ho.Je naladova,nic ji nebavi a u niceho dlouho nevydrzi.Jednou je upravena jako panenka jindy vypada jako bezdomovec.Jak se ji zrovna chce.Vsichni z ni maji strach a hlavne z toho jak to bude dal,jak se bude chovat zitra a pozitri.....Rodina je na dne.

  • Re: Bipolární maniodeprese Lucie 04.07.2014 06:48:57

   Pro úspěšnou léčbu a minimalizaci relapsů je naprosto nezbytná podpora rodina. I když je to pro rodinu těžké, věřte, že nemocný trpí daleko víc a to i když si v manických fázích svůj stav neuvědomuje. Ona za to nemůže, tuhle cestu a diagnózu si nevybrala.

 • ... Ruda 08.01.2011 19:45:42

  Ma to muj otec, nepreji nikomu.. On si samozrejme mysli, ze je naprosto zdravy a my vsichni ostatni jsme proti nemu bezduvodne a nechapeme ho. Jen kritizuje a vyvolava hadky. Uz jsem to dal nemohl vydrzet a oddelil jsem se od nej. Zacal jsem totiz u sebe pozorovat podobne vykyvy a nechci si zkazit zivot kvuli osobe, ktera se nechce lecit.

  • Re: ... Jana 24.03.2014 10:25:17

   Pozor Rudo. Je to dědičné...

 • karol 12.10.2013 10:08:23

  dobry den vsichni.je mozne abych mela tuhle poruchu ve 14? prepadaji me zachvaty
  breku,sebevrazedne myslenky,samota,s nikym se nechci se s nikym bavit...a pak treba za mesic je to uplny obrat sem plna energie.je to mozne?a ikdyby jak to mam rict rodicum?ty si mysli ze se mnou jenom clouma puberta...mam docela obavy aby.se to nezhorsilo....
  dekuji

 • SSP 08.07.2013 21:42:54

  www.staystrongproject.blog.cz Stránka, kde se můžete podělit o své příběhy a problémy. :)

 • Tereza 28.02.2013 01:10:23

  Jak čtu na internetu příznaky, začínám asi chápat své stavy a uvědomovat, že mam bipolární poruchu. Depresivní stavy doprovázející pocity bezcennosti a bezmocnosti a posedlostí vyčítat si chyby z minulosti, respektive sebeobviňování, sebevražedné myšlenky a nezájem o vše a najednou se to změní a na vše se chce dělat, plná energie, atd...
  Je to peklo!

 • Honza 18.09.2012 13:03:19

  Mam BAP dva roky diagnostikovanou a léčenou. Před tím odhaduji tak 10 let neléčenou.
  Důležitý je nebejt sám, v žádnym případě nikdy, natož v noci. Já chtěl být sám bez lidí, bez manželky, ty nejbližší člověk odhání, nevidí východisko, jak s nimi žít. Já donutil manželku bay se odstěhovala, měl jsem mánii a najednou cvaklo a já v koupelně, žiletka, krev všude.
  Pak Bohnice, manželka chodila na návštěvy, jsem rád, že byla se mnou. ALe po měsících až po práškách sem si uvědomil že sem jí potřeboval i když sem jí u sebe nechtěl. nejde to vysvětlit. Ted mam prášky, terapie, psychologa a manželku, která neodpadla a vše mi pomáhá zvládnout. Učim se žít abych byl v pohodě, žádnej kofejn, žádný chlast, hodně fyzický námahy, pravidelnej režim, manželka, která už pozná, že jde depka a vytáhne mě ven, i když nechci, ale pak jí děkuju. Takže neřešit rozvodem, řešit spolu. Kdo uteče nevyhraje to u týhle nemoci platí na sto porcent! pozor, 1 z 5 spáchá sebevraždu, pokusí se ale skoro každej, je to smutný.

 • Gabi 22.10.2011 00:36:34

  Moc zlá a zákerna nemoc přítel jí trpí a dost často je to o moje duševní zdraví. Ale utěk nebo roschod to neni řešení. Mame za sebou všechny faze ted na posled totalní deprese,nepočítam kolik nocí sem nespala ani já,rodina ani kamarádi 24hodin neustálého hlídání a neskutečnej strach jít jen do sprchy,ale za ty dny kdy je pak klid to stojí. Díky bohu mam za sebou lidi kteří pomáhají a podrží a přítel ma skvělé kamarady kteří pomáhají jak to jen dokážou. Ale jak se říká kdo nezažije nepochopí.


Maniodepresivní psychóza patří do témat

Adresář

Poradna na téma Maniodepresivní psychóza

Diskuze na téma Maniodepresivní psychóza

 • 17.09.2017 20:09 Maniodepresivní psychóza

  Dobrý den, Můj děda trpí maniodepresivní psychózou spojenou s halucinacemi, paranoiou a depresemi…

 • Relax 21.04.2017 21:04 Maniodepresivní psychóza

  Ahoj potrebujete trochu relaxovat, nebo lepe usinat a nebo proste vypnout ? Mrknete na me videa n…

 • Laban 18.04.2016 21:04 Maniodepresivní psychóza

  Muž 38 let má všechny příznaky maniodeprese, je to už tak daleko, že se obávám, aby při tom jeho…

 • Mateusz Milý 01.10.2014 11:10 Maniodepresivní psychóza

  Dobrý den, Váš přístup mi určitě nevadí. Jenom bych chtěl vysvětlit pár věcí. To o čem píšu na…

 • 24.07.2014 19:07 Maniodepresivní psychóza

  Trpím bipolární poruchou a mánie jsem mívala mezi 40 až 47 rokem několikrát. Dnes se mi změnily v…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku